Co dzieje się w mamie podczas Breast Crawlu?

Od wielu lat prowadzone są badania udowadniające, że dziecko jest w stanie samo przystawić się do piersi i to z najlepszym skutkiem. Podczas Breast Crawlu (Samoprzystawienia) dziecko jest przytulone do brzucha mamy i leży tuż pod jej piersią. Jego naturalne odruchy sprawiają, że zaczyna poruszać się w stronę piersi matki. Zarówno z samego chwytania piersi przez dziecko jak i “wędrówki” dziecka do piersi, płyną duże korzyści nie tylko dla dziecka, ale również dla matki.

Noworodek pełzając odpycha się od brzucha mamy nóżkami. Nacisk nóżek może pomóc jej urodzić łożysko i zredukować krwawienie! Natomiast rączki noworodka chwytając brodawkę w pewnym stopniu stymulują pierś. Pomaga to w produkcji prolaktyny oraz powoduje napływ oksytocyny (zwanej też hormonem miłości) z przysadki mózgowej matki do jej krwiobiegu.

Oksytocyna działa na wiele receptorów w mózgu i  przekłada się na uwalnianie 19 różnych hormonów u matki i dziecka. Pięć z nich stymuluje wzrost kosmków jelitowych u dziecka i zwiększa powierzchnię i wchłanianie kalorii przy każdym karmieniu. Oksytocyna odgrywa kluczową rolę przy zapoczątkowaniu matczynych zachowań i zacieśnianiu więzi między matką a dzieckiem. Może powodować  lekką senność, ale również euforię, podwyższony próg bólu i uczucie większej miłości do niemowlęcia. 

Breast Crawl może nie tylko łagodne zainicjować karmienie piersią, ale również wpłynąć pozytywnie na organizm matki i pomóc w budowaniu więzi między matką a dzieckiem. <3

Tekst opracowano na podstawie badań:

Klaus i Kennel, 2001
Uvnas-Moberg, 1989
Tafari i Ross, 1973

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *