Słuchać głosu swojego serca…

Do dziecka, które znajduje się jeszcze w brzuchu, docierają przeróżne dźwięki z zewnątrz. Jednak tym, który słyszy najlepiej jest oczywiście głos jego mamy. 🙂

Dziecko reaguje na dźwięki, szczególnie na bicie serca matki, które uspokaja go zarówno przed, jak i tuż po narodzinach. Badania wykazały, że dźwięki imitujące bicie serca, o częstotliwości około 70 na minutę puszczane noworodkom podczas pierwszych kilku dni nie tylko uspokajały dzieci, ale także redukowały spadek wagi urodzeniowej.

Według innych badań, dzieci dłużej ssą pierś słysząc głos swojej mamy. Nie da się ich jednak oszukać! 🙂 Noworodki potrafią odróżnić głos słyszany z brzucha mamy od głosu obcej osoby. Głos matki jest naturalnie występującym i istotnym bodźcem w tym czasie, w którym następuje znaczny rozwój kilku systemów psychobiologicznych u dziecka.

Biorąc pod uwagę tę umiejętność rozpoznania głosu mamy, “breast crawl” jest najlepszą szansą na stymulację słuchu głosem mamy, do którego dziecko jest przyzwyczajone z czasów mieszkania w brzuchu mamy. Ważne jest też zachęcanie mam do inicjowania rozmów z dzieckiem w okresie przedporodowym oraz kontynuowania rozmów w pierwszych momentach po urodzeniu. Takie zachowanie nie tylko uspokoi dziecko, ale również może mieć wpływ na jego rozwój. 

Wczesne doświadczenia związane z dźwiękami mają istotny i długotrwały wpływ na rozwijający się mózg, na rozwój układu słuchowego, a także rozwój społeczny i emocjonalny.

Zauważyłaś, że po porodzie Maleństwo zareagowało na Twój głos? Jeśli jesteś w ciąży, możesz wprowadzić do Waszego rytm dnia rozmowy z brzuszkiem. Po porodzie Twój Maluszek poczuje się bezpieczniej leżąc na Twojej piersi i słysząc Twój kojący głos. <3

Tekst opracowano na podstawie badań:

Fifer, Moon, 1994,
Mehler, 1988,
DeCasper, Fifer, 1980,
Salk L., 1960,
Salk L., 1962.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *